Ministr zemědělství Jurečka: Lesy ČR mají být firmou, která sníží nezaměstnanost
Ve vypsaných tendrech by státní podnik měl podle ministra zemědělství Jurečky dát šanci i menším a středním firmám a upřednostnit například ty, které zaměstnávají absolventy nebo lidi nad padesát let.
Státní podnik Lesy ČR se už nebude soustřeďovat jen na prodej dřeva a vlastní hospodaření. Podle představ ministra zemědělství Mariana Jurečky má totiž začít fungovat i jako sociální firma, která dá práci nezaměstnaným a k vypsaným tendrům pustí i menší podniky, ne jen nejsilnější hráče na trhu.
Generální ředitel podniku Daniel Szórád nastoupil do funkce minulý měsíc a dostal hned několik zásadních úkolů. Místopředseda KDU-ČSL si od Szóráda v první řadě slibuje, že dokáže zmenšit armádu nezaměstnaných, která čítá přes 600 tisíc Čechů.
Při zadávání zakázek má vyhodnocovat regionální zaměstnanost a už samotné podmínky soutěží mají upřednostnit firmy, které dají práci lidem znevýhodněným na trhu práce – absolventům nebo lidem nad padesát let.
„Už současné znění zákona o veřejných zakázkách umožňuje dát do zadávacích podmínek, že chceme při hodnocení zohlednit, jací lidé budou na zakázce pracovat. Je to možné, dosud jen nikdo nevyvolal ten precedent, aby se do toho pustil. My o to usilujeme a chceme to zohlednit už ve výběrových řízeních od 1. ledna 2015,“ vysvětluje ministr.
K tomu všemu chce Jurečka přistoupit i za cenu nižšího zisku podniku, který v posledních letech stoupal. Loni dokonce Lesy ČR do státního rozpočtu odvedly ze svého zisku šest miliard korun, plus další téměř tři miliardy na daních.
„Pouhý ukazatel zisku nezohledňuje zaměstnanost v lesnickém sektoru. Na druhé misce vah jsou peníze, o které stát přijde vinou skomírajícího lesnického sektoru na daních, na nákladech na nezaměstnané, na sociálních výdajích, sekundárně i na potírání kriminality,“ soudí Jurečka. Nižší zisk může podle něj být ovšem dostatečně kompenzován tím, co stát ve finále ušetří.
Nový generální ředitel Lesů ČR bude vedle toho navyšovat také počet tzv. smluvních územních jednotek. A to přibližně o 40 procent. V praxi to znamená zmenšit tendry tak, aby na ně mohly dosáhnout i menší a střední firmy.
Lesnické a dřevařské organizace totiž opakovaně kritizovaly změnu hospodaření, kterou v Lesích ČR prosadil exministr zemědělství Ivan Fuksa – a kvůli které se k zakázkám dostávaly jen ty největší firmy.
Autoř: Jakub Kalenský, zdroj:: byznys.ihned.cz